BARTIN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BARTIN

Потопи се в историята...
 
ИндексПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Тема 1 - "БАРТИН"

Go down 
2 posters
Иди на страница : 1, 2  Next
АвторСъобщение
Чандра Джьоти
Admin
Чандра Джьоти


Брой мнения : 4
Репутация : 1
Join date : 23.03.2016

Тема 1 - "БАРТИН" Empty
ПисанеЗаглавие: Тема 1 - "БАРТИН"   Тема 1 - "БАРТИН" Icon_minitimeСря Мар 23 2016, 16:36

Начало.
Върнете се в началото Go down
https://bartinstory.bulgarianforum.net
marto_dd

marto_dd


Male Брой мнения : 4
Репутация : 3
Join date : 23.03.2016

Тема 1 - "БАРТИН" Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тема 1 - "БАРТИН"   Тема 1 - "БАРТИН" Icon_minitimeЧет Мар 24 2016, 01:27

София, 1956 г.
 
– Това е малоумно! – крещеше Мартин по средата на улицата. – Не знам с какво си се почерпил вчера, но очевидно ти е дошло в повече.
Данаил продължаваше да крачи уверено напред, без да се впечатлява от думите му. Нека не му вярва. Нека му се подиграва. Нека остроумничи на висок глас. Само след десетина минути щеше да се убеди със собствените си очи. Пък и Данаил беше прекалено развълнуван, че да обръща внимание на троснатото поведение на колегата си от фабриката. Очите му пламтяха, крачките му ставаха все по-бързи. Трябваше да се върне час по-скоро вкъщи. Трябваше да покаже на някого чудото.
 
Всичко беше започнало предния ден, когато Данаил се бе скитал безцелно из прашния битак за стари вещи. Тогава ненадейно в главата му бе прозвучал глас.
Чуваш ли ме?”
Данаил се бе огледал из битака, но не бе успял да открие източника на звука.
Моля те, обърни се и се приближи. Трябва да те видя по-добре.”
Данаил се бе извърнал и бе открил, че се намира срещу сергия със стари книги. Продавачът бе свел глава към някакво томче в ръцете си, без да обръща внимание на преминаващите наоколо хора.
– Вие ли ме повикахте? – бе попитал Данаил.
Не ставай смешен. Той не може да говори.” бе отвърнал гласът.
В същия момент продавачът бе вдигнал глава и бе попитал с раздразнен тон:
– Искаш ли нещо, младежо?
Виждаш ли? Казах ти. Той може само да приказва, но не и да говори.”
– Ъм… Аз… Не знам. Просто се оглеждам – бе отвърнал Данаил.
Продавачът изглежда беше забелязал възможността да осъществи сделка и веднага си бе надянал любезното лице.
– Е, оглеждай се, де, не е престъпление. Па и да купиш нещо, няма да ти се разсърдя, ха-ха! Хубави книжки имам, евтинко ги давам.
Вземи ме! Моля те, не ме оставай сама тук. Знам, че ме чуваш. Ти имаш Кръвта, усетих го отдалеч. Вземи ме.”
Данаил бе прокарал объркано поглед по сергията.
Аз съм на третия ред. С кафявата кожена подвързия и протритите златисти букви. Вземи ми!”
В мига, в който очите на Данаил бяха попаднали на книгата, той бе почувствал без никакво съмнение, че гласът идва именно от нея.
– Колко искаш за тази? – бе попитал Данаил.
– Ооо, виждам, че господинът има око на познавач. Държите в ръката си безценно антикварно копие на знаменития… ъм, роман… „Книга на Слънцето”. За авторът на книгата се говори че… бил странна птица. Чудак, казвам ви. Но гениален.
– Но тук не е посочен автор – бе възразил Данаил.
– Хайде стига бе, младежо! –  бе изръмжал сърдито продавачът. – Ти ли ми знаеш стоката по-добре от мене? Слушай, като ти говорят по-старите, човек да станеш. Хубава е книгата. И евтинко ще ти я дам. За трийсет лева е твоя.
Не го оставай да те ограби. Той ме купи преди година за три лева от един циганин. Оттогава никой не е проявявал интерес към мен.”
– Трийсет?! Та аз нова книга мога за петнайсет лева да си взема, ти искаш за старата трийсет да давам!
– Е, хубу, хубу, махай се тогава – бе отвърнал продавачът и бе издърпал книгата от ръката му. – Като не я щеш, прав ти път!
Данаил бе обърнал гръб и бе направил няколко крачки.
– Чакай, чакай! – бе извикал продавачът след него. – За десет лева е твоя!
И така Данаил се бе сдобил с „Книга на Слънцето”. Бе я притиснал към сърцето си, а тя му бе прошепнала:
Сънувах сън за теб. Изглеждаше малко различен, очите ти бяха други. Но трябва да си бил ти. Чаках да ме намериш.”
– Мислех, че книгите не могат да сънуват – бе прошепнал Данаил.
Странно.” бе отвърнала книгата. „И аз си мислех същото за хората.”
 
А сега Данаил водеше своя колега Мартин към апартамента си, за да му покаже книгата. Имаше нужда да сподели с някого, а Мартин винаги му се беше струвал малко отнесен. Само чудак би могъл да повярва в подобно нещо.
Двамата стигнаха до блока, влязоха във входа, качиха се по стълбите до втория етаж. Данаил се опита да завърти ключа, но ключалката заяде. Младият мъж натисна отново. Пак нямаше резултат.
– Какъв театър играеш сега? – издиша шумно Мартин.
– Чакай… – просъска Данаил, без да престава да натиска ключа. – Става нещо… Само момент…
Няма да влезеш.”
Данаил се вцепени.
Ти предаде доверието ми. Доведе външен човек, за да ме показваш. Все едно съм някакво цирково животно, с което да забавляваш приятелите си. Махни се и го отведи оттук. И да иска, той не може да ме чуе. Той няма Кръвта.”
Данаил се окопити и започна яростно да блъска вратата. Щеше да ѝ покаже на тази книга! Коя беше тя, че да го командва? Той беше самостоятелен човек, можеше да кани когото иска в дома си!
Недей. Няма смисъл. Аз съм по-силна, отколкото предполагаш. Върви си. Забрави.”
Данаил се отдръпна от вратата и погледна към Мартин.
– Ела, Данчо – каза успокояващо приятелят му. – Остави ги тея глупости, дай по-добре да идем в нас. Ще те сложа на дивана, ще си поспиш. Като изтрезнееш, ще нагласим всичко. Ще доведем ключар, ще ти оправи бравата. Ела сега да си починеш.
Данаил го последва безмълвно.
Остана в жилището на Мартин два дни. После отиде на хотел. В началото на следващия месец си намери квартира. Животът му се върна към обичайния си ход. Никога повече не си спомни за стария си апартамент. Ако се случеше някой да го попита къде е живял по-рано, той просто свиваше рамене и отвръщаше „Ами знам ли?”.
 
* * *
 
София, 2015 г.
 
Не му пукаше от тях. Беше спряло да му пука много отдавна.
Седеше на малкото диванче в ъгъла на помещението . Просторният хол беше препълнен с хора в черни дрехи. Шушукаха, подсмърчаха, суетяха се около големия ковчег в средата на стаята.
От време на време хвърляха погледи към него. Усещаше ненавистта им. Очите им понякога се спираха на пръстена с цветовете на дъгата, проблясващ на дясната му ръка. Чувстваше, че това ги вбесява допълнително. Още по-добре.
А там, в самия център на целия този фарс, лежеше тялото на дядо му.
Дани винаги бе чувствал симпатия към дядо си. Не можеше да определи точно защо. Дядо Данчо просто не беше като другите хора от семейството – в него винаги бе имало нещо топло, нещо човечно. Дани се радваше, че в известна степен носи неговото име – Даниел, кръстен на дядо си Данаил. Дядо Данчо беше честен човек, може би последният честен човек в това свърталище на отрепки. Дори когато родителите на Дани изгониха сина си от вкъщи, дядо Данчо не бе му обърнал гръб. Вярно, не му беше предложил подслон, но все пак бе опитвал да му дава по някой лев от малката си пенсия. И то във време, в което Дани оценяваше всеки лев и всяка протегната ръка.
Една фигура в черна рокля се отдели от тълпата, приближи се с плахи стъпки и седна на дивана до Дани.
– Трябва да поговорим – каза майка му.
По никакъв начин не показа, че е чул думите ѝ.
– Дани, моля те. Нека идем в градинката зад блока. Искам да ти дам нещо.
Това го накара да я погледне. Дали щеше да му даде пари? Отдавна се беше научил да се справя без нея. Нямаше нужда от престорената ѝ криза на съвестта. Тази жена преди години бе разрушила всички мостове между себе си и сина си. И точно затова Дани не чувстваше никакви скрупули да вземе парите ѝ. Щом ѝ се дават – да ги дава. Но дано имаше предвид пари, а не парче кекс или нещо такова.
Той ѝ кимна, изправи се, погледна за последен път към ковчега на дядо си и излезе от стаята.
 
След десетина минути майка му се появи в градинката. Направо се хвърли на врата му и стисна тялото му в силна прегръдка.
– О, Дани, Дани… Толкова ми липсваше, момчето ми! Такава трагедия…
Той не отвърна на прегръдката ѝ, но и не я отблъсна. Не си струваше усилието да я отблъсне. Просто остана неподвижен.
– Каза, че имаш да ми даваш нещо.
Очите на майка му проблеснаха от огорчение, в краищата им се появиха сълзи.
– Защо се държиш така, Дани? Наистина ли не съм заслужила дори една добра дума? Поне в деня, в който погребвам баща си?
Дани не отговори. Нямаше смисъл да ѝ обяснява – отдавна беше загубил желание за това.
След кратко мълчание майка му бръкна в джоба си.
– Е… така да бъде – каза тя. – Както и да е. Исках просто да ти дам това.
В дланта ѝ лежеше стар ключ. Интересно.
Дани я изгледа въпросително, без да отвори уста.
– През последните три дни се опитваме да сложим ред във всички документи на дядо ти, нямаш представа какъв хаос е. Докато се ровех из нещата му, открих плик с тези ключове и документи за апартамент. Оказва се, че дядо ти е притежавал имот, за който никога не сме знаели. Малък апартамент. Блокът се намира почти в центъра – не съм влизала, но вчера минах оттам с колата, изглежда в доста западнало състояние. И все пак е нещо. Ще се чувствам по-добре, ако знам, че имаш покрив над главата си.
В гърдите му се надигна смях – студен, сух и толкова бурен, че Дани едва не се задави. Звукът прозвуча дрезгаво и по-скоро тъжно.
– Не говориш сериозно – промълви той, когато най-после се овладя.
– Напротив, момчето ми. Каквото и да си мислиш, Дани, аз все още те обичам. Наистина бих искала да си на сигурно място.
И последните остатъци от смеха изчезнаха от лицето му. Той впери в майка си очи, студени като мрамор.
– Искаш да съм на сигурно място? Искаш да имам покрив над главата си? – Постепенно говорът му се превърна в крещене. – Сега ли се сети, че се нуждая от покрив над главата си? А? Изгонихте ме от вкъщи, когато бях на седемнайсет, и цели пет години ме оставихте да се оправям както мога! Искаш ли да знаеш къде съм спал и какво съм вършил, за да оцелея? Искаш ли да ти кажа, мила майчице? Да ти кажа ли през какво преминах, преди да си стъпя на краката?
Раменете на майка му се свиха, тялото ѝ се разтресе. Тя закри лице с длани и тихо заплака. Миг по-късно се свлече на близката пейка.
За известно време никой не каза нищо. Дани нямаше намерение да я успокоява. Само се чудеше дали все пак ще му даде ключа.
След няколко минути майка му забърса очи и откри лицето си. Изглеждаше стара – за първи път Дани почувства, че тя наистина остарява.
– Моля те, вземи го – каза майка му и протегна напред ключа. – Ще погледна точния адрес и ще ти го пратя на СМС. Люси ми даде номера ти.
В близките дни трябваше непременно да убие Люси.
Дани взе ключа, кимна ѝ за довиждане и ѝ обърна гръб.
 
Коридора в блока миришеше на мишки. Дани не беше очаквал нещо особено, но сградата все пак успя да го разочарова. Младият мъж се качи на втори етаж, пъхна ключа в ключалката и го натисна. Той се завъртя без проблем и след миг вратата се отвори с проскърцване.
Дани пристъпи в апартамента. Въздухът беше ужасен, сигурно не беше проверявано от векове. Мебелите изглеждаха по-стари от прабаба му. И все пак… тук имаше нещо чаровно. А и идеята да не плаща наем всеки месец силно го привличаше.
Най-после се появи.”
Дани се сепна, раменете му инстинктивно се напрегнаха, главата му се стрелкаше във всички посоки.
– Кой е тук? – попита той.  
Сънувах сън за теб. Сега знам, че си бил ти, винаги си бил ти. Бях се объркала, защото той толкова приличаше на теб. Или трябва да кажа, че ти приличаш на него? Не знам, все още не разбирам логиката на хората. Но очите ви са различни. Сънувах твоите очи.”
Мамка му. Можеше да се закълне, че гласът идва от старата очукана масичка. А на нея нямаше нищо – само някаква книга.
– Къде попаднах? – простена на себе си той и подбели очи.
Радвам се, че си тук. Самотата ме потискаше ужасно. Но сега трябва да намерим и Другия.”
Върнете се в началото Go down
Чандра Джьоти
Admin
Чандра Джьоти


Брой мнения : 4
Репутация : 1
Join date : 23.03.2016

Тема 1 - "БАРТИН" Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тема 1 - "БАРТИН"   Тема 1 - "БАРТИН" Icon_minitimeЧет Мар 24 2016, 17:37

Още с първата си стъпка в Букурещ, Чандра Джьоти усети тягостното настроение на града. Луксозното летище вонеше на барут. Хора прелитаха във всички посоки и рядко някой се застояваше на едно място за повече от няколко секунди. Огромните самолети потръпваха при споменаването на събитията, разиграли се едва преди 12 часа в сърцето на столицата. Фактът, че сега се намираха съвсем близо до мястото, предизвикваше ужас и паника у всички. И докато хората засилваха темпо и търсеха спасение, летящите машини просто стояха безучастно и се умоляваха в най-скоро време да излетят далеч от това гробище. Само едно момче стоеше отстрани и се чудеше как да реагира.

Ако някой беше казал на Чандра Джьоти, че на 19-годишна възраст ще изпита най-големия страх в живота си, то той най-вероятно би му отвърнал присмехулно: “Та аз да не съм дете. Стига глупости.”, и да повдигне вежди наперено. Точно в този момент чернокосото момче се убеди колко много епизоди има да изживее тепърва и колко нови герои ще срещне в главата си.

Едва преди 12 часа, младежът се бе качил на самолета за Румъния, без дори да се замисля, изпълнен с надежди и желание да опознава нови светове, да се сблъсква с нови премеждия, да лети в непознати небеса и най-сетне да направи това, за което мечтаеше през последните няколко години – да даде нов ход на живота си. Камо ли някой би повярвал на момче, което има хубаво семейство, уютен дом, средства за да се издържа, че и отлична диплома от стойностно училище, или с една дума – всичко, от което някой може да се нужда, че живота му не е пълен и не се чувства щастлив. Може би никой не би, но Чандра наистина не беше щастлив. Той беше момче на действието. В главата му непрекъснато се случваха разговори. Мислите му често спореха. Очите му постоянно шареха в търсене на нови светове. От малък той постоянно вършеше нещо. Не обичаше да бездейства, нито пък да чака и да си губи времето. През съзнанието му бяха преминали хиляди текстове в най-различна форма. Със сигурност той беше най-разговорливото момче, което Цуши – малкото селце в Индия, от което идваше,  бе познавало. Още от ранна възраст той познаваше всички, говореше с всички и се стараеше да влезе в главите на всички. За него беше щастие да опознава нови неща. Обаче през последните години Чандра усети нещо наистина тревожно. Не останаха книги нито в библиотеката на селото, нито пък в тази на близкия град, които д не бе прочел. Все едни и същите хора също му омръзнаха. Всеки ден един и същи сценарии. Семейството му също. И колкото и да търсеше, макар и в този до болка познат кръг, нещо ново, момчето се затрудняваше все повече. Единствено училището му даваше някакви сили, но преди близо месец и то бе приключило. Нищо вече не го задържаше там. И така след това обмисляне, Чандра бе влез решение д отиде на дълго пътешествие чак до Европа за да посети своя интернет-приятелка.

Едва ли на летището в Мумбай е имало човек, който да е видял младото момче и да не е забелязал щастието в очите, устните, в цялата му фигура и даже извън нея. Той много се вълнуваше, тъй като най-сетне щеше да пътува, да се запознава с нови хора, да трупа нови знания и да живее, да живее не като прост човек, а като Чандра. И ако вълнението на малките деца на летището, които весело подскачаха, викаха и пееха, щастливи, че ще се качват на огромната машина, беше нещо нормално, то топлото вълнение на високото момче предизвика съмнение не у един или двама човека. Едва ли им се струваше нормално някой и то на тази възраст да се вълнува толкова много, колкото той, но Чандра не искаше да бъде разбран. Той добре съзнаваше, че не е като другите хора, а и не искаше да бъде, защото те му се струваха прекалено скучни. Радваше се да търси у всеки от тях по нещо интересно, да се доближава до него, задоволявайки любопитството си и да взима по нещо мъничко за характера си, но до там. Той за нищо на света не би заменил себе си за да е някой друг. В това беше сигурен.

И ако “вълнение” беше най-точното описание на момчето преди половин ден, то сега той се сближаваше все повече с друга дума - “страх.”

-Казват, че вече няма опасност, но Адам, не мога да остана там! Искам колкото се може по-бързо да открием майка ти, да съберем багажа й, да се върнем на летището, да се качим обратно за Лондон и никога повече да не се връщаме в този опасен град.
-Аз също съм на това мнение. Ще се разкараме от тук колкото се може по-скоро. Чух по новините, че се готвят за ново нападение. Скоро това място ще се превърне в кървави руини. За нищо на света няма да оставаме тук!

Този разговор, който съвсем случайно (или може би не) Чандра бе подслушал по време на пътуването, както и репликата, която бе успял да чуе измежду крясъците на една възрастна дама: “Нападат ни. След Франция и Белгия, сега и Румъния. Отиде си Европа! Сега ние сме тяхната цел и няма да се спрат. Отиде си Румъния. Няма живот за нас…”, успяха да изострят сетивата му повече от обичайното (което пак си беше много) и озадачиха любопитството му. Новината (която също подслуша от съседната седалка), че същата вечер в центъра на Букурещ са избухнали две бомби и жертвите са повече от 100, предизвика трус в мислите му и егоцентрично събра цялото внимание върху себе си.
“Бомби, жертви, разруха. Нали исках нещо ново, нещо динамично. Ето сега, предизвиках си го сам и сам трябва да се справям.”, обвини се той и продължи да обмисля случилото се.

Сега, няколко часа след като живота му бе изменил съвсем посоката си от зловещата новина, Чандра вече беше друг човек. За всичките тези години той на няколко пъти бе усещал малък страх, който по-скоро бе го радвам заради вкусния адреналин, отколкото да го плаши. Но този ден успя да промени изцяло представите му за това чувство. Сега страхът бе го обсебил, бе подхранил малките семена, зародени в детството му, бе предизвикал свлачище от емоции и сега това, което дори не си бе помислял, че може да се случи беше самата реалност – страхът беше роден.

Индиецът крачеше вяло по улиците на града и се оглеждаше страхливо във всички посоки. Околността тънеше в мъгла от разруха. Ужасяващите събития бяха се отразили дори на бездвижните растения, чийто листа страхливо се бяха скрили в ципите си.

На това ново място, превзет от това непознато за него чувство, Чандра Джьоти се почувства като друг. Сякаш бяха минали години и той не беше Чандра. И ако беше дошъл тук за да се оттърси от онзи свят и за да намери нов смисъл в живот си, да се почувства щастлив, сега той наистина се чувстваше различен, по нов начин, който не разбираше, но беше сигурен в едно – не заради това бе дошъл.

Разтърси глава и се огледа отново. Нима това беше същият, той, наследникът на Джьоти, момчето, което до ден днешен се бе сблъсквало с какво ли не. Човекът, който изчете всичките десет романа от поредицата “Края на света” само за седмица? Мислите му се събраха, след което образуваха кръг,а в центъра оставиха неканения гост – страхът. Демоничното чувство гледаше всички тях уверено, с поглед, изпълнен с омраза и усещаше как с всеки изминал момент черпи все повече енергия и расте, а те стават все по-нищожни пред великото му същество. Но изведнъж това спря. Растежа утихна, а вместо това дойдоха нови мисли, насъбраха се накуп и макар и по-мънички, те натрупаха известна мощ над него, а това доведе до неговия крах. Мислите ставаха все повече, а страхът се чувстваше все по-нищожен пред тях и не след дълго сложиха край на господството му, а малкият остатък от демоничното му същество бе стъпкан от най-висшия сред останали – разума.

“Съдбата често ни изпраща точно там, където искаме да отидем. Човешки проблем е, че когато желанието ни бива изпълнено, ние спираме да го желаем, че дори и бягаме от него.” – замисли се Чандра.

Усмивката отново бе се върнала на лицето на Чандра и сега в главата му се раждаха нови идеи. Отново беше изпълнен с жизненост и желание. Сега, макар и леко уплашен, той откри знак в случващото се. Знак, който го изпрати в съвсем друга посока и даде нова храна на мислите му.

След като беше тук точно сега, в това време, със сигурност това не беше проста случайност. Някой или нещо го бе довел тук. Може би  това беше неговата мисия, тази за която си бе мислил от дете.

Чандра Джьоти вярваше в Мисията. Вярваше в това, че всеки е роден с някаква мисия и колкото по-рано разбере каква е тя, толкова по-скоро ще достигне до висшия баланс с духа си и ще може да бъде истински щастлив и полезен на света. Иначе нямаше логика в съществуването на хората. Нима природата, тази съвършена същност, дарена с безсмъртие, преминала през толкова различни етапи, години наред, би позволила идването на хората ако не бе помислила преди това. А тя със сигурност умееше да мисли. Тя добре знаеше какво прави, какво и защо създава. За него природата беше най-висшата сила, която имаше мисъл, много по-широка от тази на който и да било човек и много по-разумна, обмислила добре човешкото същество.  Поради тази причина и той беше сигурен, че е бил създаден с някаква чел, че тепърва му предстои да изпълни мисията си.

Но ако това беше истина, тогава кой беше той и защо беше тук?
Върнете се в началото Go down
https://bartinstory.bulgarianforum.net
marto_dd

marto_dd


Male Брой мнения : 4
Репутация : 3
Join date : 23.03.2016

Тема 1 - "БАРТИН" Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тема 1 - "БАРТИН"   Тема 1 - "БАРТИН" Icon_minitimeЧет Мар 24 2016, 23:00

Дани вече от седмица живееше в апартамента. Започваше да свиква с новото място. Блокът се нуждаеше от спешен ремонт, мазилката във входа се беше олющила преди десетилетия, но самият апартамент беше в учудващо добро състояние. Запазен като с магия.
Странният глас, който сам твърдеше, че принадлежи на книгата, през последните няколко дни беше утихнал. В началото мистериозният полтъргайст бе звучал изключително ентусиазирано – радваше на присъствието на Дани, кокетничеше, задаваше разнообразни въпроси. Ала младият мъж не бе проявил интерес към общуването с този тъй съмнителен събеседник и скоро гласът бе станал изненадващо груб. Крещеше, че хората са странни и не заслужават помощта му, жалваше се, че няма силите отново да заключи апартамента, оплакваше клетата си, самотна съдба. А сега беше предприел нова тактика – абсолютно мълчание. Въпреки тишината, Дани знаеше, че полтъргайстът не е напуснал жилището. Присъствието му просто се усещаше.  
Дани разтърси глава и си заповяда да спре да мисли за глупости. Най-вероятно този така наречен глас беше просто измислица на въображението му. Поредната рожба на тотално увредения му мозък.
Не съм измислица.”
Ето пак! Точно сега ли трябваше да се появи? Дани грабна якето от старата дървена закачалка, изскочи през вратата, заключи набързо и пое към ресторанта.
Напоследък се чудеше дали да не си потърси нова работа. Онази гадина Герасимов злоупотребяваше с положението му и го унижаваше при всяка удобна възможност. А удобните възможности се случваха често. Но все пак му плащаше редовно – вярно, ужасно малко, но все пак редовно. А сигурната заплата е изключително необходима, когато човек трябва да плаща наем. Току виж късметът му най-после се обърнеше и Дани наистина получеше възможността да остане трайно в апартамента и да не дава половината си заплата на дърти хазяи! Не, това беше поредната мисъл, която трябваше да изхвърли от главата си. Нещата в живота не се подреждат с магия. Най-често не се подреждат изобщо. Светът е пълен с гадости и мизерници, които само чакат случай да те съсипят. Секундата, в която решиш, че нещо потръгва, е секундата, в която сам си надяваш главата на бесилото.
Поля вече беше пристигнала в ресторанта и оправяше покривките на масите в своя сектор.
– Добро утро, чаровнико – усмихна се ведро тя.
– Здрасти, мацка – отвърна той.
Поля засия още повече. Тя беше сред малкото хора, които му бяха истински симпатични. Може би защото беше и сред малцината, които смятаха самият него за свестен. Познаваха се от близо година, бяха постъпили в ресторанта като сервитьори по едно и също време. Дани се бе държал хладно с нея, беше ѝ се сопвал, беше ѝ хвърлял зли погледи, но въпреки това тя никога не бе проявила и капка злоба или арогантност към него. И така, малко по малко, бе успяла да му влезе под кожата. Няколко месеца след като се бяха запознали, Дани беше научил за това как се отнася с нея приятелят ѝ. Беше забелязал синките по ръцете ѝ. Като цяло Дани се придържаше към правилото да не се намесва в чужди проблеми, особено ако са любовни. Но, мамка му, Поля беше готина. Не заслужаваше да търпи зверствата на онази отрепка. Затова Дани се беше намесил, беше поставил мизерника на мястото му, и беше помогнал на Поля да подреди живота си. След това тя се бе превърнала за него в нещо, което Дани не беше имал от години – истински приятел.
Дани също разтреби сектора си и застана до Поля на бара. Двамата бяха сами в ресторанта, като се изключеше готвачът в кухнята. Толкова рано все още не идваха клиенти.
– Имам предложение за теб – каза Поля.
– Миличка, поласкан съм, но, както знаеш, играя за другия отбор – отвърна Дани.
– Не говоря за забавление. Имам работно предложение.
Дани въздъхна шумно. Никога не отказваше някой допълнителен лев, но все пак харесваше това, с което се занимаваше.
– Става дума за една позната на майка ми – продължи Поля. – От Стара Загора е. Снощи е пристигнала в София, няма да е дълго тук. Майка ми ѝ е споделила за теб и тя е решила, че може да се възползва от услугите ти.
– Майка ти знае с какво се занимавам? – вдигна вежди Дани. – И дори ми намира клиенти?
Поля се усмихна. Усмивката ѝ беше красива. Зъбите ѝ бяха криви, доста пожълтели, но усмивката ѝ беше искрена и правеше лицето ѝ десетократно по-прекрасно.
– Майка ми знае всичко. Особено за теб.
– Трогнат съм – изсъска той.
– Е, навит ли си? Мога да ѝ кажа да те посети още тази вечер.
– Окей – въздъхна примирено той. – Ще я приема направо в новия апартамент.
– Трябва пак да ми дадеш точния адрес.
– Изпращал съм ти го по фейсбук – намигна ѝ дяволито Дани. – Потърси си в историята.
 
* * *
 
Клиентката дойде в апартамента му същата вечер, както се бяха уговорили. Дани посочи с ръка към дървената закачалка, жената постави палтото си и се огледа с интерес.
– Признавам, мястото не е това, което очаквах – каза тя.
– А какво очаквахте? – попита той. – Някой бордей?
– Не, моля ви, не ме разбирайте погрешно. Не съм искала да ви обидя. Просто… тези мебели са интересни. Напомнят ми за стария апартамент на майка ми, където израснах. Там имаше почти същите столове.
Дани безмълвно се настани в един от въпросните столове.
– Предполагам не сте дошли да говорим за обзавеждането.
Жената кимна плахо, после на свой ред седна върху един от столовете. Очите ѝ продължаваха да шарят из помещението. Изглежда очакваше Дани да заговори пръв. Той нямаше намерение да я кара да се чувства удобно. Беше дошла тук сама, щеше да намери смелостта да си каже какво иска.
– Става въпрос за сина ми – поде накрая тя, отвори чантата си и започна да рови из нея. – Трябва да имам снимка някъде тук…
– Ще ми я покажете после. Първо искам да чуя всичко. На колко години е момчето?
Беше впил очи в нея. Жената остави чантата в скута си и отвърна на погледа му.
– На седемнайсет. Казва се Ачо. Ангел Иванов. Избяга от вкъщи преди два месеца. Тогава баща му разбра за… сещате се. Стана голям скандал. На другата сутрин Ачо го нямаше в стаята му. А преди това всичко си беше толкова спокойно…
– Било е спокойно за вас, не за него – поправи я Дани. – Децата не бягат от семействата си, ако се чувстват спокойни.
Жената внезапно изпъна врат.
– Мерете си приказките! Не съм дошла тук за да бъда обиждана!
– Но не сте и дошла за да ви кажа, че сте страхотен родител – отбеляза Дани. После въздъхна. – Хайде, продължете. Помолих ви да ми разкажете всичко.
Жената помълча някого мига, от чист инат.
– Както ви казах, инцидентът стана преди два месеца. Ачо винаги е бил кротко дете, никога не ни е създавал проблеми. Виждахме, че е по-свит от другите момчета, но не го упреквахме за това. Нямахме представа, че е… гей. Разбрахме от сестра му. Двамата често се карат. Въпросната вечер Йоана – сестра му, ровичкала из компютъра му и разбрала, че от няколко месеца си пише любовни писма с някакъв мъж от София. Аз самата бях шокирана, но баща му направо побесня. Крещеше, караше му се, стигна се до физическа разправа. На другата сутрин Ачо просто изчезна. Звънях му по телефона, беше изключен. Притесних се, но реших, че просто изживява тинейджърски бунт и скоро ще се върне. На третия ден той изпрати на сестра си съобщение, че я мрази. Това ме успокои – поне знаех, че е жив. Помолих баща му да го накара да се прибере, но той още беше твърде ядосан. След седмица сестра му чула слухове из училището, че Ачо е… с любовника си, в София. Приятелите му твърдели, че бил добре. Звънна ми един единствен път – две седмици след бягството си, за да ми каже, че вече е поел по своя път в живота и няма нужда от мен. Плаках цяла нощ. Редовно карам сестра му да разпитва съучениците му за информация от него, те казват, че се чуват с него все по-рядко. Помолих мъжа си да се обърнем към полицията, но той заяви, че няма намерение да занимава властите с разхайтеното си леке. Започнах да обмислям други варианти. В последствие научих за вас. Казаха ми, че помагате в подобни случаи. Че намирате хомосексуални деца.
Дани се облегна назад в стола.
– Какво точно искате от мен? Какво да правя с него, когато го намеря? Да му кажа да се върне при баща си за да бъде боксова круша?
– Просто го намерете! – почти изкрещя жената. – Говорете с него, убедете го да ме се обади! Трябва да поговоря с него! Да, искам да се върне вкъщи, отчаяно го искам. Но съзнавам, че това може би е невъзможно. Ще приема реалността, щом се налага. Ала той е мой син. Трябва да поговоря с него. Нека си остане в София – ако е щастлив, ако онзи мъж се отнася добре с него, ако това не попречи на образованието му. Но аз трябва да го видя. Не разбирате ли? Трябва да му кажа, че го обичам. Че той е мой син и аз го обичам. Не понасям мисълта, че не го знае.
Хм, добре. Явно все пак положението не беше толкова отчайващо.
– Информирали са ви правилно – каза делово Дани. – Наистина се занимавам с подобни случаи. Ако момчето е в София, ще се нуждая от седмица, за да го открия. Таксата ми е шестстотин лева – триста сега, триста – когато го намеря. Ако изникнат допълнителни разходи, например ми потрябват още пари, за да подкупя някого за информация или нещо такова, ще ви уведомя.
– Шестстотин лева?! – възкликна жената. – Не говорите сериозно! Та аз просто ви моля да се поразходите из вашите места и да попитате за сина ми. Колко такива момчета има в София? Знам, че вашето общество е изключително малко и затворено. Сигурно има една-две гей дискотеки. Просто идете и поразпитайте.
Дани я изгледа със смразяващ поглед. После заговори с тих, режещ глас:
– Нямате представа какво е нашето общество. Питате колко са гейовете в София? Много повече, отколкото бихте могли да предложите. Сигурен съм, че сте чували за доста от тях. Политици, адвокати, медийни личности. Всички те крият от хората това си лице. Повечето дори са женени. Мнозина си хващат държанки – момчета като сина ви – и ги използват по няколко месеца, след което ги захвърлят на боклука. Други са по-опасни. Обикновените мъже по гей баровете са дребни риби – те са просто жалкари, изпълнени с омраза към себе си. Мечтаят два пъти в месеца да изчукат някое по-сладко момче и това им стига. Някои от тях дори са сравнително свестни – молете се синът ви да е попаднал на такъв. Защото обществото ни крие повече гадости, отколкото подозирате.
След тази реч жената не се нуждаеше от допълнително убеждаване. Плати авансовата сума, даде на Дани снимка на момчето, разказа повече за хобитата и интересите му. В края дори звънна на дъщеря си и я попита дали си спомня нещо съществено от любовните имейли, които беше прочела. Момичето не се оказа особено полезно, но всяка подробност беше ценна.
Накрая Дани изпрати жената до вратата и заключи след нея. После се стовари с дрехите на леглото. Щеше да си почине за няколко минути, после се захващаше с издирването.
Не беше нужно да си така груб. Жената е отчаяна.”
Отново домашният полтъргайст. Просто перфектно.
– Благодаря ти, че не се разприказва пред нея. Щеше да си замине, без да ми даде и стотинка. Хубаво е, че поне уважаваш бизнеса ми.
Това, което правиш, е грозно. А аз не мога да говоря с нея. Тя няма Кръвта.”
Върнете се в началото Go down
Чандра Джьоти
Admin
Чандра Джьоти


Брой мнения : 4
Репутация : 1
Join date : 23.03.2016

Тема 1 - "БАРТИН" Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тема 1 - "БАРТИН"   Тема 1 - "БАРТИН" Icon_minitimeНед Мар 27 2016, 11:24

Чандра вървеше по пустия тротоар и обмисляше паралелно няколко плана. Точно сега трябваше да бъде внимателен и да не допуска грешки. Едва ли осъзнаваше в колко опасна ситуация се намира, всъщност, но поне се опитваше. Стъпките му будеха уплашените улици. Погледът му срещна много разбити лица, напоени с тъга и отчаяние. Едно дете изтича разплакано по улицата. Майка му го настигна и го гушна, но то продължи да плаче безутешно. След малко вече бяха отминали, но  цялата тази скръб остави кървава следа в атмосферата и промени града отново.

С всяка нова жертва, градът се изменяше. Хората не виждаха това, но той изпращаше всяка своя рожба със сълзи тихо се променяше. С времето ставаше различен, свикваше, но вече не беше същият град. Хората също се изменяха и така времето нямаше друг избор освен и то да се измени. Лесно му беше на него просто измисляше ново име и забравяше. Но градът, както и бедните скитници, обитаващи го, нямаха друг избор освен да свикват, но никога, никога не забравяха.

Днес времето отново беше избрало ново име. Да, лесно му беше. 16 Март се оглеждаше предпазливо и вече мислеше за следващия ден, в който със сигурност, отново щеше да поеме в друга посока, с ново име и с лесната забрава. Но какво оставаше за бедните души? Те как щяха да забравят. Нима беше толкова лесно?

Изведнъж тягостната тишина, напоена с мъртвешкия студ, попил тъгата на стотици хора, се заби като нож в съзнанието на индиеца, прониза целия му свят и го изпрати мислите му към нови измерения.

Няма лесна загуба. Боли ни. Боли ни когато загубим близък, познат, че дори за непознатите. Боли ни от смъртта, защото тя никога не е лесна. Всяка смърт ни учи на нещо ново, но и взима нещо от нас. Една част си отива завинаги и никога не се връща. Всеки се бори по различен начин, но болката винаги е осезаема. Мисълта, че губиш някой завинаги, че няма да го срещнеш никога повече или дори да чуеш гласа му за момент, само за секунда, е плашеща. А когато смъртта дойде неочаквано и застигне невинни млади хора, болката е още по-мъчителна. Никога не е лесно. А този път беше по-трудно от всякога.

Чандра веднъж присъства на погребение. Мъртвият му беше съсед, по-скоро непознат за него. И въпреки това го заболя. Остана десетина минути и си тръгна. Не издържа. Не обичаше тъгата. Беше безсилен пред нея. Именно заради това не искаше да я опознава, нямаше желание да се среща с нея, защото знаеше, че тя е по-силна от него. Обаче сега тя беше навсякъде около него. Градът припяваше тъжна песен, жалейки за жертвите. Своите ненадейно изгубени деца. Изгубени души, погубени, заточени без правото на избор, без изход.

Чернокосото момче падна. Отново изпита онзи ужас, както в деня на погребението, но сега това чувство беше още по-силно, смъртоносно. Не знаеше как да се бори с него. То влезе сред мислите му, изтръгна контрола от ръцете му и започна да го управлява. Настана бъркотия. Разумът му се скри уплашен, емоциите му се бореха помежду си, а истинският враг седеше безмълвно и нанасяше нови и нови удари по разклатеното му съзнание.

Младежът искаше да помогне на това място по някакъв начин, но дори да го направеше, знаеше, че няма да промени нищо, няма да върне жертвите. Това безсилие бавно го погубваше.

Тъмна кръв се стече върху мислите му и обля цялото му съзнание. Настъпи паника. Ужасът блъскаше всичко пред себе си и ставаше все по-силен. Изправи се лице в лице с щастието му и започна да забива ножове в него. Повалиха го. Страховете, ужасът, безсилието, бяха по-силни от него. Опита се да се изправи, да се съвземе, но тъмната завеса отново го покри и след секунда отново се озова на пода. Усещаше как земята под него се свлича. Цялото му същество потъваше, обляно в мръсна кал, попила кръвта на жертвите, а мислите му – все по-слаби и изтощени все още се опитваха да се борят, но вече бяха прекалено нищожни пред кървавия катаклизъм. Вече му беше трудно, дори невъзможно, да контролира собственото си съзнание. Опитваше се с всички сили да се изправи, но отново падаше, все по-надълбоко. Духът му умираше изпод целия този ужас. Губеше надежда и страдаше. Искаше да се бори, да се справи, но не можеше. До сега никога не бе губил така себе си. Но сега отново, за втори път през последния час, беше друг. Беше изгубил контрола върху себе си, а това го погубваше.

Очите му примигаха, мислите му се скриха в убежищата си. Тялото му се отърси от насъбралата се скръб и погледът му се насочи напред с нов стремеж, по-силен, готов да се бори. В главата му изплува една забравена подробност, която като боулинг топка се изблъска в стената от безсилие и отново върна контрола на момчето – Анабел, момичето с което се бе запознал преди година в интернет и с което бе станал много близък приятел, сега, той бе дошъл при нея. За момент той съвсем бе забравил за нея, а всъщност именно заради това беше тук. Един нов страх премина през мислите му – това момиче също беше дете на този град и тя, както всеки друг гражданин е била под смъртна заплаха и сега има вероятност тя да е…

Чандра не успя да довърши ужасната мисъл, а вместо това реши да действа. Веднага трябваше да я открие, ако не искаше всичките му страхове отново да се обединят срещу него и да го повалят.
Набързо включи мобилния си телефон, след което извади листчето с адреса на румънката, написа го в интернет и разбра как да стигне до дома й. Забърза се, дори изтича. Не искаше да губи време. Не и сега. Прекалено ценно му беше точно в този момент. Трябваше на всяка цена да я открие колкото се може по-скоро. Тялото му бързаше напред, докато мислите му отново се събраха в кръг и започнаха да се молят за момичето.

Не след дълго индиецът вече беше на метри от дома й. Спря се за момент, пое си въздух (нещо, за което преди малко не бе намерил много време), след което отново се огледа и се спря върху обекта отсреща.

Това беше тя. Румънката заключи входната врата, след което седна на стълбите отпред и започна да обува белите си маратонки. Чандра без да чака и за момент изтича и застана срещу нея. Погледите им се забиха един в друг. Тя, също както и той, не можеше да повярва на очите си. Младежът не се сдържа и я прегърна, доволен, че я бе открил. Сега страховете му погинаха. Все още имаше надежда, а това му даде нови сили и веднага го изправи на крака.

-Чандра? Ама ти какво правиш тук? Как така? Как дойде? От Индия? В Румъния? – захвана тя на английски (езикът на който се разбираха). Не можеше да повярва. Едва ли някога в главата си бе обмисляла подобен сценарии.

-Много се радвам да те видя. – отвърна той. Олекна му. Силите му се възвърнаха. Отново беше Чандра Джьоти. Върна се съм мислите си и се сети за какво бе дошъл. Усмихна се и продължи: - Аз, знаеш, от доста дълго искам да тръгна на пътешествие. Ето, че най-сетне се осмелих и го направих. Да, тук съм! Прелетях 5000 километра и сега съм тук. Казах ли ти колко много се радвам да те видя. – повтори той и я прегърна отново.

-Изглеждаш ми притеснен, станало ли е нещо? – за момиче, което живееше на няколко километра от мястото, на което миналата вечер се бяха случили ужасяващите бомбадировки, тя изглеждаше доста спокойна. Сякаш въобще не беше от тук. По лицето й дори бе изписана ведра радост. Щастие струеше от личността й. Щастие, което успя да зарази и индиецът и го върна изцяло към него самия, истинския него, върна контрола върху мислите му. Сега бе останал само студен дим от онези чувства, които бяха на път да го повалят преди минути.

-По-скоро БЯХ притеснен. – подчерта. – Вече съм добре. Притесних се за теб! Чух за атентаторите. Това е ужасно. Страхувах се, че може да се е случило нещо с теб. Виждаме се за втори път, но Анабел, повярвай ми, имах чувството, че ако се бе случило нещо с теб и бях зърнал и за момент мъртвото ти тяло в този студен град, щях да рухна. Толкова се радвам, че си добре!

Думите му я трогнаха. За пореден път успя да й припомни, защото всъщност го харесваше толкова много. В него тя откриваше качества, които в този век, в тези времена, бяха нещо наистина ценно.
-Да, случилото се беше ужасно. Много се уплашихме всички. Но за щастие съм добре, близките ми също. Човек никога не е застрахован. Не знаеш кога ловецът ще посегне към твоето гнездо. В един момент летиш в рая, а в следващия си просто поредната жертва. Страшно е, но нима трябва да живеем в постоянен страх? Познаваш ме и знаеш, че не съм такава. Няма и да бъда. Ако ми е писано да умра, нека. Говорили сме си за съдбата и мисията. Щом сега съм тук, значи имам още път. Ако утре е моят ред да си тръгна, нека поне последните ми мигове са щастливи.

В думите й Чандра долови толкова много истина, която го зашлеви и му припомни кой е. Двамата наистина много си приличаха, не случайно и бяха станали толкова близки. Той, също както нея обичаше живота, наслаждаваше се на радостите и това го караше да се чувства жив. Тези нейни думи му помогнаха да удави и последната глътка от смъртоносната смрад, разнесла се в съзнанието му.

-Аз тъкмо излизах на разходка. Омръзна ми да стоя вкъщи. По новините говорят само за бомбадировката. Всички са отчаяни, каналите са обсипани с черни ленти. Не мога да стоя повече тук и да чакам. За това й реших да изляза с колата. Наблизо има едно селце, което винаги ми действа много успокояващо. Какво ще кажеш да отидем там? Виждам, че и ти също се притесни. Хайде, със сигурност ще ни подейства добре. Мисля, че и двамата имаме нужда от това.

***

-Да не би да си откачил? Какво си мислиш, че правиш? – викаше Анабел и едва се държеше за седалката.

-Само така ще минем. Трябва да го направя. Ти спри да викаш, а ми помогни. Газта е на свършване. Трябва да вземеш тубата с бензин от багажника.

-Ти полудя ли? Добре, спри и ще направя каквото поискаш. – увери го момичето. Тя само това чакаше. Да спре някак колата и да се измъкне най-сетне от този ужас, в който сама се бе въвлякла.

Вече близо половин час беше изминал откакто Чандра Джьоти се срещна с мисията на живота си. Веднага я позна. По пътя, близо до селцето, където искаше да го отведе Анабел, момчето извика неочаквано и нареди на брюнетката да спре. Тя изпълни командата му, след което се огледа ужасена. Незнайно как индиецът беше доловил съмнителната гледка на 200 метра пред тях. Няколко мъже превеждаха деца, чиито ръце бяха завързани и ги качваха в голям камион. Лицата на похитителите бяха покрити с черни маски, което моментално отведе Чандра на мисълта, че става дума за сериозно престъпление. И сега, след като бе видял тази гледка, той нямаше как просто да забрави и да продължи сякаш нищо не беше се случило. В това той откри мисията на живота си. Трябваше да помогне на тези деца. Не случайно това се случваше точно сега, точно там и точно на него. Явно това беше съдба. Неговата съдба, която трябваше да поеме. Без страх и без много размисли.

Сега индиецът караше бясно колата на приятелката си и не изпускаше от поглед черния камион с българска регистрация. Не биваше на никаква цена да се разсейва иначе рискуваше да се провали. Беше прекалено близко до целта и не можеше да си позволи грешки. Трябваше да се справи. Ако не заради себе си, то поне заради тези невинни деца, чиито животи бяха в неговите ръце.

-Разбирам, че си добър човек. Аз също бих помогнала с каквото мога. Нали все пак всички сме хора, трябва да си помагаме. Но това, Чандра, е прекалено опасно. Осъзнаваш ли, че си имаме работа с  някакви престъпници. Кой знае от кой затвор идват. Разберат ли, че ги следим, с нас е свършено. Ще ни убият без да им мигне окото. Как смяташ да се справиш с тях? С тези две хилави ръце ли? Мамка му, те са въоражени! Какво сме ние пред тях?

-Разбирам, че си объркана. Аз също съм. Дори повече от теб. Страхувам се. Искам да им помогна на всяка цена, но се страхувам. Не мислех, че някога бих извършил нещо подобно. Но сега чувствам нещо. Странно е, сякаш това съм цял цял живот. Жив съм, тук съм. Усещам момента. Лудо е, страшно е, много опасно, но и ме прави щастлив. Знам, странно е, но съм щастлив! Трябва да спася тези невинни деца. Сега аз можеше да бъда сред тях. Не мога да ги оставя така.

Анабел беше много объркана. Колкото и да харесваше индиецът и да й беше приятно да общува с него, тя, колкото и да се мъчеше, не можеше да го разбере. Не беше по силите й. Но този негов хъс, това желание, тази готовност дори да жертва себе си за да паси децата, грабна сърцето й и автоматично изтри останалите й мисли. Колкото и странно да беше случващото се, необмислено, плашещо, тя го усети правилно. А от друго нямаше нужда. Това беше достатъчно.

-Знам, объркана си. Съжалявам, не трябваше да намесвам и теб в това. Взех колата ти, поех риск и замесих и теб, без дори да те попитам. Извинявам се, но нямах друг избор. Сега децата са важни. Уверявам те, че за нищо на света няма да застраша живота ти. И ще поема всички разходи от тази лудост, но трябва да го направя. Разбери ме. Не знам какво ще стане, как и дали въобще ще успея, но знам едно нещо – ако не бях направил това щях да умра. Душата ми щеше да се смаже. Трябва да я спася. Това чувство… То е в мен и не мога да не му се доверя.

И чувайки тези думи, колкото и жар от страх, тягостни въпроси, необмислени действия, опасност и страх да се разнасяше из прашния въздух в колата, Анабел знаеше, че това е правило и безрезервно се доверяваше на момчето.

***

Камионът се движеше шумно вече близо 3 часа. Наложи се Чандра да спре за момент за да налее бензин, след което за щастие се върна на пътя и успя да настигне целта си.

Намираха се на границата с България. Камионът спря за момент, след което един от мъжете слезе, поговори със служителите на границата, а после се качи отново и потегли. Явно се бяха разбрали предварително и сега просто го пуснаха срещу някаква малка сума без дори да се замислят.

“Нямат ли съвест…”, огорчен се замисли Чандра, но гласът на Анабел прекъсна мислите му.

-Ами сега? Какво ще правим? Няма да ни пуснат лесно. Ще изгубим престъпниците. – изрече мислите си тя. Индиецът се замисли. Веднага трябваше да измисли нещо иначе рискуваше да се провали.

Почака камионът да се отдалечи, след което паркира, слезе от колата и заговори със същия служител.

-Аз съм с тях. Пуснете ме да мина. Бързаме! – уверено, но и леко изнервен каза той.

-Кой си ти? Нищо не са ни казвали за теб.

-Явно не сте разбрали. Въобще знаете ли колко пари са вложени в тази операция? Ним си мислите, че отвличането на толкова деца е лесна работа? Добре, щом искате да имате проблеми с шефа, хубаво.Още сега ще се свържа с него. – разбесня се той и извади телефона си.

-Не, спри. – извика мъжът. – Няма нужда, минавайте. Съжалявам, явно наистина не сме разбрали. – съгласи се бързо и дигна бариерата.

“Слава богу…”, отдъхна си той, след което отново се качи в колата и тръгна.

Анабел го изгледа изненадано. Учудваше се на ловкостта и бързата му мисъл. Това момче не си играеше. Личеше си, че наистина иска да спаси децата. За момент румънката се почувства горда, че седеше на сантиметри до него. Тя бързо се зарази от неговото желание и повдигна глава развълнувано, след което продължи да следи пътя.

Нови 3 часа бяха изминали. Едва преди десетина минути се наложи Чандра да спре за да зареди отново, но този път за съжаление изгуби следите на престъпниците. Вече се намираха в София. Видима беше разликата между двете страни. Гробното настроение на Румъния бе заменено с веселия, дивашки облик на българската столица, където точно по това време започваше нощният живот. Минаваше полунощ. Анабел вече дремеше, докато Чандра изнервено обикаляше малките улички, оглеждайки се за камиона.

Не след дълго най-сетне го забеляза в далечината и паркира на един тротоар. Улицата беше тъмна. Само нощните лампи осветяваха прага й, но и те бяха безсилни пред смразяващия хлад, който се разнасяше. Мястото беше по закътано и си личеше, че тук рядко идваше някой. Не случайно и похитителите бяха избрали да дойдат точно тук.

Изминаха още няколко минути. Чандра се оглеждаше и все още не стигаше до решение какво може да направи. Той бе забелязал, че се намират пред огромна, луксозна къща, заобиколена от висок каменен зид. От време на време се чуваше лай на свирепо куче, явно от двора.

Няколко мъже разговаряха отпред. Явно обсъждаха нещо важно. Единият пушеше, докато другият обикаляше изнервено. Чакаха нещо. Явно тук щяха да направят някаква връзка. В близост до камионът, който индиецът бе преследвал няколко часа беше паркиран друг камион досущ като него.

След малко Чандра усети, че друга кола паркира зад него. Побиха го тръпки. Леденостудени мисли пронизаха през съзнанието му. Ако сега беше разкрит, това означаваше, че целият му план се проваляше и всичките му усилия бяха напразни.

Изминаха нови минути и след като се увери, че не бе заловен, чероноксият се успокои и вниманието му отново се насочи към мъжете отсреща. Най-вероятно паркираната кола беше на случаен минувач, който едва ли си и имаше на представа какво се случва, пък и едва ли му пукаше.

Момчето почака още малко и забеляза нещо ново. Няколко млади момчета излязоха от къщата, водени от същите похитители. Този път не бяха деца, а по-скоро тинейджъри. Слаби, средно високи, с вързани ръце и превръзки на очите. Чандра заподозря, че това са новите им жертви. Най-вероятно те нямаше да се задоволят само с малките деца, които щяха да продадат на смешни цени из целия свят, а имаха намерение да търгуват и с млади момчета.

След като видя, че преведоха близо двайсетина младежи в камиона и отново настъпи чакане, индиецът реши да не чака повече, набра спешния номер и съобщи на полицията за случващото се. Секунди след това в далечината се разнесе полицейска сирена.

Настана бъркотия. Мъжете се огледаха разтревожено и извадиха оръжия. Чандра се сви предпазливо над тялото на спящата румънка. Трябваше само да почака. След малко кошмарът щеше да приключи.

В същото време, на една кола разстояние, в нечии друг свят също настана бъркотия.

-Ама това е наистина сериозно, защо ме доведе? – развика се Данаил.

-Нали искаше да го откриеш. Мислех, че ти пука за това момче.

-Пука ми? Силно казано. Исках просто да го открия, не да жертвам живота си!

-Добре де, успокой се. Предупредих те, че нещата са сериозни. Ти ми се изсмя, а сега май ще се напикаеш от страх. Просто ще останем тук докато нещата се успокоят.

Не след дълго няколко полицейски коли паркираха. Смъртоносен шум от изстрели се разнесе из въздуха. Разигра се кървав двубой. Виждайки, че са безсилни пред всичките тези униформени, престъпниците се разбягаха. Някои паднаха ранени. Полицията обгради камионите и извади жертвите. Минути след това мястото беше отрупано с хора.

Чандра най-сетне се реши и слезе от колата. Анабел се опита да го убеди, че все още е рано, но той не се сдържа. Приближи се до един от камионите и се огледа. Беше успял. Беше предотвратил поне една от многото несправедливости в този свят. Беше успял. И това го зареди със сили. Сега се чувстваше щастлив.

Изведнъж погледът му долови малка светлинка в камиона. Погледът му се смрази. Нечий очи светеха право в него. Сърцето му застина. Дъхът му спря. Някой се криеше там и сега гледаше право към него.

След секунда се чу изстрел. Куршумът се заби право в челото на Чандра Джьоти. Тялото му лежеше неподвижно, потънало в локва кръв. Мислите му ненадейно замряха.

Върнете се в началото Go down
https://bartinstory.bulgarianforum.net
marto_dd

marto_dd


Male Брой мнения : 4
Репутация : 3
Join date : 23.03.2016

Тема 1 - "БАРТИН" Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тема 1 - "БАРТИН"   Тема 1 - "БАРТИН" Icon_minitimeПон Мар 28 2016, 01:55

Жасмина знаеше, че ще се измъкне оттук. Не беше Виждала този ден, но бе Видяла много дни след него. Знаеше, че скоро ще се върне в дома се, ще преодолее това ужасно отклонение от съдбата си и ще може отново да се захване с мисията си. Хората я чакаха, може би точно в този момент тропаха по вратата на къщата ѝ и будеха Марчето. Налагаше се да потърпят още малко.
От двора на луксозното имение се чу бесен кучешки лай. „Панчо!“ осъзна внезапно Жасмина. „Панчо ме е намерил!“.
Шумотевицата навън се засили. Охранителят, когото бяха оставили да пази младата жена в стаята, се надигна от стола си.
– Отивам да проверя какво става там – съобщи мъжът с леден глас. – Съветвам те да не излизаш от стаята. В противен случай хората на шефа ще те застрелят на място.
– Виждала съм деня, в който умирам – отвърна спокойно Жасмина. – И знам, че този ден не е днес.
Охранителят само поклати скептично глава.
– Честно, не знам какво намира шефът в теб. Сигурно нямаш и двайсет години, но дрънкаш като стара бабичка.
Жасмина не му оказа честта да му отговори. Нямаше смисъл да се занимава с толкова ограничен разсъдък. Дори и да опиташе, пак не би успяла да му обясни, че душата ѝ е пътувала из реалности и измерения, за които той няма сетива, че е познала много повече, отколкото обикновените хора научават за цял един живот, че беше достигнала тайни, които никога не трябва да бъдат споделяни, бе придобила познание, което не трябва да бъде изричано.
Мъжът още веднъж поклати глава и излезе от стаята.
Минутите се нижеха бавно. Но Жасмина знаеше, че скоро нещата ще се наредят, скоро добрите хора щяха да дойдат и да я измъкнат от тази ужасна къща.
Бяха я докарали тук преди три дни. Злият мъж – собственикът на този дом, беше разбрал отнякъде за силите ѝ, беше изпратил горилите си в селото ѝ и я беше отвел насила от собствения ѝ дом. Той си мислеше, че може да я принуди да му служи, да я накара да използва дарбите си за негова изгода. Какъв дурак! Съдбата му беше предрешена, краят му вече бе написан.
Жасмина не разбираше само едно – защо съдбата я беше довела тук. Жената знаеше, че има причина никога да не е Виждала този ден – боговете винаги скриваха от нея най-важните дни, тези с най-централно значение. Защо бяха скрили от Взора ѝ настоящите събития? Явно тя щеше да направи нещо тук – нещо съдбовно. Но какво можеше да бъде то?
От двора се чуха изстрели. Сблъсъкът започна и свърши за миг. Куршумите заглъхнаха. Жасмина почувства, че вече може спокойно да напусне къщата.

* * *

Ярджиловци, 2005 г.

Малката Жасмина премина край последните къщи и продължи към язовира. Искаше да отиде някъде далеч, да се скрие от хората.
Мразеше това село. Децата тук страняха от нея, защото беше внучка на местната врачка. Присмиваха ѝ се, замеряха я с камъни, наричаха баба ѝ вещица. Жасмина бе пристигнала в селото преди половин година – веднага след погребението на майка си – и все още не бе успяла да намери дори един приятел.
Мисълта за мъртвата ѝ майка отново сви сърцето ѝ. През главата на момиченцето запрепускаха картини от миналото – как двете с майка ѝ тичат из баирчетата край Мещица, как берат цветя, как събират яйцата, как хранят зайците, как месят хляб… Майка ѝ беше единствената ѝ опора в този чудат и мистериозен свят. Опора, която ѝ бе отнета прекалено внезапно. Загубата беше мъчителна, но имаше и нещо друго – безумен гняв. Жасмина така и не бе успяла да се сбогува с тялото на майка си – баба ѝ не го беше позволила. Когато майка ѝ се беше почувствала зле, съседите веднага я бяха откарали в пернишката болница. Върнаха я седмица по-късно – но вече в ковчег. През това време баба ѝ беше дошла от Ярджиловци в Мещица, за да се грижи за малката. Когато бяха докарали мъртвото тяло за погребението, Жасмина се беше надявала, че ще успее да види още веднъж майчиното си лице, че ще успее да погали за последен път меката бяла кожа и да прокара пръсти из гъстата черна коса. Ала баба ѝ го беше забранила – бе заключила момичето на горния етаж на къщата и ѝ беше позволила да излезе чак след като тялото бе зарито в земята. „Не се докосвай до нищо мъртво“ бе казала баба ѝ. „Не е твоя работа да ги пипаш.“
Не бяха позволили на Жасмина да остане с баща си. А може би той не я беше искал. Във всеки случай, момиченцето от половин година живееше при баба си. И вече бе разбрало какво означаваше истинската самота.
Когато приближи язовира, Жасмина забеляза няколко момчета, струпани в кръг. Едно от тях случайно погледна настрани и я забеляза.
– Вижте кой идва! – извика то. – Внучката на вещерицата!
Всички момчета насочиха погледи към нея.
– Ами сега? – потрепери притеснено друго от тях. – Тя ще разбере какво сме направили и ще ни прокълне!
– Да бягаме! – изрева трето момче. – По-бързо, преди да ни е запомнила.
Всички хукнаха нанякъде, като от време на време поглеждаха назад, за да видят дали Жасмина не ги преследва. А тя просто остана на мястото си. Радваше се, че момчетата бягат от нея, вместо да я тормозят и замерят с камъни и пръчки.
Когато децата се отдалечиха, Жасмина забеляза, че на мястото, където бяха стояли, имаше някакво бяло петно. С притаен дъх момиченцето се приближи. И тогава го видя – труп на бяло куче.
– Убили са те! – викна жално Жасмина и се спусна към безжизненото тяло на кучето. – Тези чудовища са те удавили в язовира!
Нямаше кой да ѝ отговори. Мокрото тяло на кучето лежеше проснато на тревата. Беше бяло, с черни петна около очите – точно като онези странни мечки, които Жасмина беше видяла в една детска книжка. Как се наричаха? А, да, панди.
Жасмина легна на земята, обви с ръце тялото на кучето и заплака. Плачеше за всичко и за нищо – за бялото мъртво куче, за безсмислената злоба в сърцата на момчетата, за клетата си майчица и най-вече за себе си. Плачеше за това, че е тук, край този мъртъв язовир с това мъртво създание, вместо да бяга из живите поляни край Мещица с живата си майка. Сълзите се ронеха от очите ѝ, тя трепереше и стискаше влажното телце все по-силно и по-силно.
Изведнъж нещо в ръцете ѝ се размърда. Жасмина изненадано се отдръпна назад, а след миг ококори невярващо очи – кучето клатеше ведро глава и въртеше опашка.
- Ти си живо, мое малко куче-панда! – изписка момиченцето. – Ти се съживи за мен, мой миличък Панчо!
А кученцето я гледаше игриво със своите добри черни очи. И Жазмина почувства, че ѝ олеква – сякаш някакъв товар, който бе носила без дори да го съзнава, внезапно бе свален от плещите ѝ. И в този момент момичето разбра, че най-после е намерило своя първи приятел.
Усмихната, Жасмина се изправи. И тогава забеляза нещо странно – тревата около нея беше станала черна. Огледа се – цялата поляна беше изсъхнала, сякаш бе изгорена. Момиченцето потръпна. Чувстваше, че тя е виновна за станалото.

Тревата не поникна отново. Нито тази година, нито следващата. И така Жасмина научи първия си урок по вещерство – за да дадеш живот на нещо, трябва да отнемеш живота на друго.

* * *
София, 2015 г.

Жасмина излезе безпрепятствено от празната къща. Пред огромния зид я посрещна истински хаос – полицаи влизаха и излизаха от двора, медицински служители се суетяха около деца и тийнейджъри. И сред цялата тази бъркотия към нея с бързи крачки се приближи бяло куче с черни петна около очите.
- Панчо! – усмихна се щастливо Жасмина. – Какво си направил ти, а? Дошъл си чак от Ярджиловци до тук?! Милото ми момченце!
Жената погали радостно своя верен другар, после се отправи далеч от навалицата. Минаващите около нея хора не ѝ обръщаха внимание – сякаш инстинктивно приемаха, че тя е естествена част от ситуацията. Жасмин наричаше този малък трик Сливане – той не я правеше невидима, но просто отклоняваше вниманието на хората от нея и ѝ позволяваше да се движиш необезпокоявано.
На няколко крачи от оградата Жасмин се препъна в нещо. Сведе поглед и едва не изпищя – на земята лежеше човешки труп. Беше само на десетина метра от полицаите, децата и медицинските служители. Бе скрит сред нощния мрак и явно все още никой не го беше забелязал.
Тялото принадлежеше на мъж. В средата на челото му зееше рана от куршум. Без да знае защо, Жасмина се приведе и докосна лицето му. Имаше нещо в този мъж – всъщност почти момче – нещо, което не можеше да се определи с думи. Може би допирът с кожата му щеше да ѝ подскаже повече…
Жасмина простена и отдръпна рязко ръка. Богиньо! Какво се случваше тук? Каква жестока гавра си беше направила съдбата? Защо този мъж лежеше тук? Та той трябваше да живее – това беше кристално ясно за всеки, който притежава поне искрица от Взора. Този мъж имаше мисия! Не можеше да умре – не и тук, не и сега!
Жасмина клекна до тялото. Мислите запрепускаха из главата ѝ. Какво да прави? Какво да прави? Какво да прави? Трябваше да съживи този мъж, той беше оръдие на съдбата, беше необходим на това измерение. Не можеше да го пусне. Но как да го върне? За да даде живот, тя трябваше да отнеме живот – нещо, което бе научила много отдавна на една широка поляна, върху която все още не растеше трева.
Но как би могла да спаси живота на мъжа? Как би могла да унищожи един живот, за да върне друг? Кой би бил готов да умре, за да може някой друг да живее?
Изведнъж нещо докосна опакото на ръката ѝ. Жасмина вдигна глава и забеляза там Панчо. Вярното куче я гледаше със своите добри черни очи. Ала в тях се чувстваше тъга. Панчо близна ръката ѝ още веднъж, после легна до тялото на мъжа и постави глава на гърдите му.
- Не! – прошепна ужасено Жасмина. – Панчо, не бих могла!
Ала кучето продължаваше да я гледа втренчено. След толкова години вярна дружба Жасмина се беше научила да разбира мислите му. Тя все още общуваше с него по-лесно, отколкото с хората.
„Някога ти ми даде живот“ говореше ѝ с очи Панчо. „И аз го използвах добре. Имахме десет прекрасни години. Но сега е време да вървя. Не ме спирай, а ми помогни.“
Очите на Жасмина се напълниха със сълзи. Нима затова съдбата я беше пратила тук? Нима затова беше скрила тези събития от Взора ѝ? За да не знае Жасмина, че ще ѝ се наложи да убие своя най-стар приятел? И изведнъж всичко ѝ се проясни. Жасмина се Взря във всички бъдещи дни, които беше Виждала. В нито един от тях Панчо не тичаше до нея. Съдбата му беше решена и смелото куче я посрещаше достойно.
Жасмина затвори мокрите си очи. Постави длани на лицето на мъжа. Притаи дъх. Напрегна цялата си сила. Почувства как животът потича през пръстите ѝ… и угасва в очите на Панчо.
Мъжът си пое рязко дъх.
Жасмина се отдръпна.
Човекът се огледа трескаво, после попита нещо, но тя не разбра езика му.
В този момент от една близка кола излезе млада жена и се приближи към тях. Тя също зададе някакъв въпрос, но Жасмина отново не можа да я разбере.
Тя беше изцедена. Нямаше сили да се опитва да обясни на мъжа или на другата жена – беше ѝ все едно какво и колко щяха да разберат. Той беше жив и щеше да продължи мисията си – това бе всичко, което имаше значение.
Жасмина се наведе още веднъж, вдигна безжизненото тяло на Панчо и го преметна на рамото си. После с бавни стъпки се отдалечи от хората. Имаше работа за вършене.
Трябваше да погребе най-добрият си приятел. И знаеше точно къде да го направи. Край язовира в селото ѝ имаше поляна, на която не растеше трева. Жасмина щеше да постави тялото му там, а отгоре щеше да засади цветя. И така тази мъртва пръст отново щеше да дава живот.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Тема 1 - "БАРТИН" Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тема 1 - "БАРТИН"   Тема 1 - "БАРТИН" Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Тема 1 - "БАРТИН"
Върнете се в началото 
Страница 1 от 2Иди на страница : 1, 2  Next

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
BARTIN :: Форум :: БАРТИН-
Идете на: